Symposium - la Toile Cirée
Op maandag 18 november organiseert de Textielcommissie (NL) een symposium rond het enigszins mysterieuze toile cirée. Omdat de geschiedenis van het materiaal en de technieken om het te vervaardigen ervan nog steeds onderbelicht zijn, stelde de Textielcommissie in het MoMu een boeiend programma samen om diep te kunnen duiken in de veelzijdige historische toepassingen en productieprocessen van deze wasdoek.
Historische recepturen en beschrijvingen worden ontcijferd, en de evolutie en linken naar bestaande materialen wordt uitgebreid besproken en natuurlijk is er ook ruimte om contacten te leggen en te netwerken. Op de website van de Textielcommisie vind je de laatste updates rond het programma, maar hieronder delen we alvast de grote lijnen:
De dag wordt ingeleid door Henri Cosemans(UAntwerpen & UGent), wiens doctoraatsonderzoek op dit materiaal gericht is. Vanuit techniek- en kunsthistorisch perspectief wordt een grote diversiteit aan historische toepassingen van wasdoek toegelicht.
Textielconservator Jefta Lammens(Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium) zal haar praktische ervaring delen over de restauratie van wasdoekbehangsels. Tijdens de recente restauratie van kasteel d’Ursel (Hingene) behandelde ze meerdere behangsels van dit type.
Andrea Marchetti(UAntwerpen & Koninklijke Musea voor Kunst & Geschiedenis) zal resultaten delen van het onderzoeksproject BELCAIRE (Belgian Carriage Interior Research Project). Hij gebruikt geavanceerde wetenschappelijke technieken om historische materialen in koetsen (waaronder veel wasdoek) in beeld te brengen.
De link naar hedendaagse materialen wordt gelegd door Kim Verkens(ModeMuseum Antwerpen), het project Glossy Surfaces wierp een nieuwe blik op synthetisch gecoat textiel en de conservatieproblemen inherent aan deze materialen.
Tickets zijn beschikbaar op Eventbrite, alle praktische info vind je op de website van de Textielcommisie.